poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Spis poddanych wsi Kobylany, Draganowa, Głojsce, 1530

Spis poddanych z podziału dóbr Kobylany, Draganowa i Głojsce.

Oryginalny dokument w ANK księgi grodzkie bieckie 29/4/1/3 strony od 692 do 696.


Poniższy odczyt (i tłumaczenie) pochodzi z:
Słownik historyczno-geograficzny województwa krakowskiego w średniowieczu, część II, zeszyt 4, (Klonów – Korzystki), opr. J. Kurtyka, J. Laberschek, Z. Leszczyńska-Skrętowa, F. Sikora, pod red. F. Sikory, Secesja, Kraków 1993.


Adam Wzdowski z Wzdowa wojski sanocki, pełnomocnik Doroty Tarłowej z Tarnowa, oraz Jan Wielopolski z Gromnika pstarości biecki jako superintendent z ramienia króla, pomimo nie wystawienia wbrew dekretowi królewskiemu pełnomocnika przez Jana i Mikołaja Kobyleńskich, i w zgodzie z tymże dekretem królewskim, przeprowadzają we dworze (in curia) w Kobylanach, pod wadium 1500 florenów, nakazany przez króla dział dóbr Kobylany, Draganowa i Głośce [Głojsce] pomiędzy Dorotą a Kobyleńskimi. 



Dorota otrzymuje połowę wsi Kobylany: połowę dworu (medietas tocius curie) tamże, czyli cały dom na kopcu z parkanem (domus tota na kopczu z parkanem) ze wszystkimi przynależnościami, a zatem komnatę z wyposażeniem i komorami oraz izdebką (stubella) i komnatą, które przylegają do tejże [pierwszej] komnaty z wyposażeniem, połowę stajni z połową komór, piekarni z połową komór i zabudowań, łaźni, słodowni, kuchni, obory z połową chlewów i okołów, spichrza folw. wraz z 9 brogami, chmielnika folwarku, sadu folwarku z lewej strony, młyna, karczmy z karczmarzami Janem Leskiem i Maciejem Tomikiem i z połową przemiału, robocizn i czynszu, połowę ról i łąk folwarku wraz z zasiewami oraz pastwisk, ponadto zaś niższy staw in Syedlysszczka, staw za [kmieciem] Sumikiem, dwie sadzawki na nawsiu za kowalem (kuźnią) i karczmę, w której rezydują Maciej Kartina i Jan Łamak. Kobyleńscy otrzymują w Kobylanach drugą połowę dworu, czyli cały dom długi z przynależnościami, jakie w sobie zawiera (tota et integra medietas curie, item tota domus longa cum omnibus attinenciis prout in se est edificata) wraz z samborza [wieżą bramną] oprócz bramy alias wrót pod samborza oraz drugą połowę wsi, wyżej wymienionych zabudowań folwarku i pól, wyższy staw in Syedlysczka, staw w Groszówce, staw na pastwisku i sadzawkę na nawsiu przed dworem (in villagio ante curiam). Obie strony mają w Kobylanach wspólnie użytkować wrota alias bramę pod samborzą (porta alias wrotha sub samborza), bramę przed kuchnią i studnię (źródło?, fons), a także lasy należące do Kobylan, z tym, że dochody z tych ostatnich jakie przynoszą wręb i wegnanki [od wypasu bydła i trzody] będą dzielone co roku po połowie. Ponadto pomiędzy obie strony podzielono kmieci.

Dorocie przypadli:
Krzysztof,
Jan Strąk,
Marcin Czmiel (Sczmyel),
Mikołaj Sumik,
Stanisław Sagan,
Jakub Marszałek,
Jan Piszczek,
Klepscza [tu jakiś fragment tekstu dokumentu podziałowego został opuszczony, gdyż w dalszej jego części czytamy:] et [medietas?] cmetonis
Stanislai Gromek
oraz zagrodnicy
Jan Łomak i Maciej [nie wpisano, którzy kmiecie z Kobylan przypadli Kobyleńskim!].

W Draganowej obie strony otrzymują po połowie karczmy, w której osadzeni są Jakub i Mikołaj Władykowie, wraz z połową z 1 grz. 22 gr dochodów z karczmy, połowę młyna i opustoszałej roli zwanej „Soczinska”, i lasy we wspólne użytkowanie [jak w Kobylanach],
ponadto zaś Dorocie Tarłowej przypadli kmiecie:
Jakub zwany Coma,
Jan zwany Dzieweczka,
Marcin zwany Rogala,
Piotr zwany Szych,
Maciej zwany Szychowic,
Maciej wójt (advocatus),
Grzegorz zwany Harasz,
Wojciech Czajka,

a Kobyleńskim:
Czmiel,
Wojciech Kurek,
Jakub,
Sawala,
Jan Stary,
Stanisław Szafranek,
Maciej Szafranek,
Jan Cuban,
Piotr Harasz.

W Głoścach [Głojscach] każda ze stron otrzymała po połowie dworu, [drugiego] domu cum medietate tocius structure, obory, spichrza, stogów, ogrodów, sadów, chmielników, ról i łąk folwarku, karczmy, młyna, połowę siedliska kmiecia Majdy oraz lasy we wspólne użytkowanie, a ponadto Dorocie zostali przyznani kmiecie:
Jan Gorczyca,
Stanisław Tomala,
Maciej Drozd,
Jan „Lozathka”,
Wojciech Drozd,
wdowa Filuzowa,
Jakub Drozd,
Piotr Dzieweczka,
Maciej Bałuka,
Jan Golosz,
Wojciech Sołtys,
Jakub Wojszyk,
Mika i role opustoszałe zwane Szczepanowskie,
zaś Kobyleńskim:
Jan krawiec,
Jakub Pieczak,
Więcek,
Jan „Corthina”,
Maciej Doktor,
Maciej Drozd,
Maciej „Mylucziek”,
Jan Dzieweczka,
wójt (advocatus) zwany Szych,
Marcin Dzieweczka,
Maciej Pacz,
Jan Goiosz,
Klemens Liczka,
zagrodnik Maciej oraz opustoszałe role zwane Liskowskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zaginione księgi metrykalne - stała notka

Księgi metrykalne obecnie zaginione z terenu dieceji przemyskiej